آزمایش پزشکی قبل ازدواج

آزمایش پزشکی قبل ازدواج

 

برگه ای که از طرف محضر به عروس و داماد داده می شود تا بعد از آزمایش های اولیه برای عقد اقدام کنند را یک هزینه اضافی برای ازدواج می بینند، در حالی که اگر به این آزمایش ها توجه بیشتری شود، مشکلات بارداری و خطرات ناشی از ایدز را تا میزان قابل توجهی می تواند کاهش دهد.

آزمایش های ضروری پیش از ازدواج

طبق قانون یک ماه پیش از ازدواج، زوجین برای مشاوره، دریافت واکسن‌های ضروری و انجام آزمایش‌های لازم به آزمایشگاه معرفی می‌شوند. در آزمایشگاه برای تشخیص بیماری‌هایی مانند تالاسمی، اعتیاد و… آزمایش به عمل می‌آید. اگر جواب آزمایش مثبت باشد فرد به آزمایشگاه‌های تخصصی ارجاع داده می‌شود. انجام هر آزمایشی دلیل دارد.

مدارک لازم برای معرفی‌ به آزمایشگاه

 

 تا همین چند دهه اخیر عروس و دامادها با واژه‌ای به نام آزمایش قبل از ازدواج آشنا نبودند اما امروزه انجام آزمایش قبل از ازدواج جزو ضروریات است. این آزمایش ساده و ارزان بسیاری از مشکلات زن و شوهرها را قبل از اینکه وارد زندگی زناشویی شوند مشخص می‌کند مهم‌تر اینکه جلوی تولد نوزاد با ناهنجاری‌های جنینی را می‌گیرد.

دختر و پسری که تصمیم آنها مبنی بر ازدواج می شود، قبل از آنکه به عنوان زن و شوهر رسمی همدیگر قرار بگیرند، باید مراحل پزشکی تحت آزمایش های ازدواج انجام دهند.
دو فردی که همدیگر ار برای ازدواج انتخاب می کنند، قبل از مراجعه به آزمایشگاه ها که یک اجبار قبل از عقد کردن می باشد، در ابتدا باید اگر دچار بیماری یا مشکلی در سلامت خود هستند، صادقانه آن را برای هم بازگو کنند، در غیر این صورت این آزمایش ها تا حدودی می تواند وضعیت جسمانی افراد را مشخص کند.
چنانچه زوج جوان بخواهند آزمایش HIV بدهند برای کاهش هزینه می توانند به کلینیک های مثلثی که زیر نظر مستقیم مراکز بهداشت فعالیت می کنند بروند. این مراکز به صورت رایگان، بدون پرسیدن مشخصات فردی و تنها با دادن یک کد به فرد، آزمایش HIV و سایر آزمایش های مقاربتی را انجام می دهند.
وقتی زوجین به دفترخانه برای تعیین زمان عقد مراجعه می کنند به آن ها یک معرفی نامه داده می شود تا با در دست داشتن آن به آزمایشگاه های مخصوص و معتبری که لیست آن ها در دفترخانه موجود است مراجعه کنند. این آزمایش ها شامل بررسی اعتیاد و تالاسمی می شود و در کنار آن تزریق واکسن کزاز برای خانم هم انجام می شود. چنانچه مسئولان آزمایشگاه تشخیص بدهند که فرد نیاز به انجام آزمایش های دیگری دارد، او را به مراکز دیگری ارجاع می دهند تا بررسی های تخصصی تر انجام شود.این آزمایش ها از زمان صدور تنها یک ماه اعتبار دارند و در صورتی که زوجین بعد از گذشت یک ماه برای انجام عقد مراجعه کنند باید دوباره این آزمایش ها را انجام بدهند.

 

آزمایش پزشکی قبل ازدواج
آزمایش پزشکی قبل ازدواج

 

آشنایی با آزمایش های قبل ازدواج

 

آزمایش تالاسمی

انجام آزمایش تالاسمی به علت شیوع این بیماری در ایران است. تالاسمی یک بیماری ژنتیکی است که به 2 نوع مینور (کوچک) و ماژور (بزرگ) دیده می‌شود. در نوع مینور فرد علامتی ندارد (البته بعضی از بیماران علائم بسیار خفیفی دارند) و بیماری به‌طور اتفاقی کشف می‌شود. ازدواج این افراد با یک فرد سالم مشکلی برای کودکان پدید نمی‌آورد ولی اگر زن و مرد مبتلا به تالاسمی مینور با هم ازدواج کنند، 25 درصد احتمال به دنیا آمدن فرزند مبتلا به نوع ماژور وجود دارد. نوع ماژور نوع شدید بیماری است که با عوارض جدی برای فرد مبتلا همراه است. در صورت ابتلای هر دو طرف به تالاسمی مینور نیاز به انجام مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج وجود دارد. تشخیص تالاسمی با انجام آزمایش خون و شمارش سلول‌های خونی است. در صورتی که فرد مبتلا به کم‌خونی و فقر آهن باشد، بهتر است اقدام به درمان کند.

 

 آزمایش اعتیاد

آزمایش اعتیاد نیز برای اطلاع طرفین از وجود اعتیاد است که با آزمایش ادرار مشخص می‌شود. البته حتی در صورت مثبت شدن آزمایشی مانند مورفین اگر دو طرف راضی باشند، امکان ازدواج وجود دارد.

 

آزمایش بیماری‌های جنسی

به جز آزمایش‌های ضروری، عروس و داماد آینده می‌توانند آزمایش‌هایی برای اطلاع از وضعیت سلامت جسمی و جنسی یکدیگر انجام دهند. در این فهرست شاید اولین مورد اطلاع از بیماری‌های منتقله از راه جنسی است که مهم‌ترین آنها، سیفیلیس، ویروس اچ‌آی‌وی و هپاتیت است. این بیماری‌ها از راه مقاربت قابل انتقال به همسر است. سیفیلیس درمان می‌شود ولی درمان قطعی هپاتیت و اچ‌ای‌وی در حال حاضر امکان‌پذیر نیست، گرچه ناقلان این دو ویروس هم با رعایت نکات و تحت‌نظر پزشک می‌توانند با هم ازدواج کنند.

 

 

آزمایش گروه خونی

مورد بعدی، اطلاع از گروه خونی یکدیگر است. اطلاع از نوع گروه خونی به این دلیل اهمیت دارد که اگر مادر گروه خونی Rh منفی و پدر گروه خونی مثبت داشته باشد، برای جلوگیری از واکنش خونی ناشی از ورود خون جنین به خون مادر و تولید آنتی‌بادی علیه جنین، برای مادر آمپول روگام تزریق شود. روگام 72 ساعت بعد از زایمان اول و در باردای‌های بعدی در هفته 28 بارداری تزریق می‌شود. Rh منفی بودن مادر و Rh مثبت بودن جنین، در زایمان اول مشکلی ایجاد نمی‌کند و از آنجایی که بیشتر زایمان‌ها در مراکز دولتی انجام می‌شود و مادران در طول بارداری چند بار به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه می‌کنند تولد چنین کودکانی کمتر شده است. تشخیص این اختلال با یک آزمایش ساده خون میسر است و در مواقعی که Rh مادر منفی است بلافاصله Rh پدر را درخواست می‌کنند.

 

 

آزمایش‌های هورمونی

زوج آینده در صورت تمایل می‌توانند آزمایش‌ برای اطلاع از وضعیت بارداری خود انجام دهند که شامل آزمایش‌های هورمونی و بررسی مایع منی در مرد است.

 

مشاوره ژنتیک

لزوم انجام آزمایش‌های ژنتیک را مشاوره ژنتیک تعیین می‌کند. مشاور ژنتیک با گرفتن سابقه خانوادگی و بررسی دقیق پرونده پزشکی زوجین، توصیه‌های لازم را ارائه می‌دهد. در بسیاری از موارد نیازی به انجام آزمایش ژنتیک نیست ولی در موارد ضروری پیش از اقدام به بارداری یا حین بارداری آزمایش‌های لازم توصیه می‌شوند. به‌طور کلی، انجام آزمایش‌های پیش از بارداری به زوج آینده کمک می‌کند با اعتماد و آرامش بیشتری وارد زندگی مشترک شوند و از مشکلات و بیماری‌های احتمالی آینده پیشگیری می‌کند.

 

 

مشاوره ازدواج

بسیاری از زوج‌ها برای مشاوره ازدواج به مشاور خانواده مراجعه کنند. در این مشاوره معمولا مواردی از این قبیل بررسی می‌شود؛ سطح تحصیلات، شغل، اعتقادات مذهبی، ویژگی شخصیتی، شرایط خانوادگی و قومیتی، انتظارات از یکدیگر، تصویری که از زن یا مرد ایده‌آل در ذهنشان دارند، نحوه آشنایی‌شان با یکدیگر، اطلاعاتشان از یکدیگر و…

زن و مرد باید هم‌کفو باشند و فاصله آنها از یکدیگر خیلی زیاد نباشد چون این موضوع معمولا بعد از رفتن زیر یک سقف مساله‌ساز خواهد بود. بیماری‌هایی هم هستند که می‌توانند مشکلات جدی در ازدواج ایجاد کنند. این بیماری‌ها گاهی جسمانی و عمدتا روانی‌اند. در مشکلات جسمانی اگر دو طرف با هم به توافق برسند، می‌توانند زندگی خوبی داشته باشند ولی در مورد مشکلات روانی موضوع کمی پیچیده‌تر است. مثلا گاهی یکی از زوجین که معمولا در مردها هم بیشتر دیده می‌شود، دچار اختلال سوءظن است. این مورد شاید ابتدا چندان به نظر نیاید ولی بعدها اختلافات بسیار شدیدی را در روابط زن و شوهر ایجاد می‌کند. اختلالات اضطرابی، افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر نیز باید مدنظر قرار بگیرد. گاهی افسردگی و اضطراب خیلی خفیف است ولی بهتر است همین موارد نیز با مشاوره یا دارو برطرف شود. در مواقعی که با یک بیمار افسرده شدید مواجه هستیم باید حتما فرد مقابل را در جریان قرار دهیم. به هر حال بار روانی حضور یک بیمار دچار یکی از اختلال‌های روان‌شناختی بر دوش بقیه اعضای خانواده به‌خصوص همسر خواهد بود

 

 

 

خانواده

4 نفر سوال پرسیدن
 1. علی می‌گوید

  سلام. اگر یکی از زوجین اعتیاد داشته باشه، فقط همسر او باید رضایت بدن یا پدرش هم باید راضی باشه. چون من نامزدم راضی هستش ولی پدرش نه و خونوااده خودمم نمیدونن. در واقع میخوام بینه خودم و همسرم راز بمونه.. امکانش هست یا نه؟

  1. دفتر ازدواج می‌گوید

   سلام
   اعتیاد به موادمخدر چرا باید مخفی کنید. به جای مخفی کردن با کمک خانواده به فکر درمان باشید . یکی از عوامل و مشکلات بعد از تشکیل زندگی اعتیاد به مواد مخدر هست که خانمانسوز می باشد.

   برای ثبت ازدواج در صورت رضایت ایراد ندارد و انجام میدیم
   برای تعیین وقت و ثبت ازدواج تماس بگیرید 09196080898

 2. Mansour می‌گوید

  سلام ببخشید آیا محضر خودش آزمایشگاه رو مشخص یا خیر وایا درمونگاه هم میشه رفت

  1. دفتر ازدواج می‌گوید

   سلام. آزمایشگاه با انتخاب زوجین می باشد

سوالات خودتون رو ارسال نمایید

ایمیل شما برای دیگران نمایش داده نمی شود.
درج شماره تماس اختیاری می باشد.

باز کردن چت
نیاز به راهنمایی دارید؟
سلام
برای پاسخگویی پیام ارسال نمایید.
https://marriage-office.ir/%D8%A2%D8%B2%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%DB%8C-%D9%82%D8%A8%D9%84-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC